Máte už svojho investora? Zistite, ktorý je pre vás najvhodnejší

Investorov rozdeľujeme predovšetkým podľa objemu investovaného kapitálu. Ďalšími kritériami sú však organizácia, spôsob výberu firiem,… Dobré je poznať špecifiká jednotlivých investorov, aby ste si prípadne vedeli nájsť toho svojho. Ako na to?

Máte už svojho investora? Zistite, ktorý je pre vás najvhodnejší
(zdroj: unsplash.com)

Anjeli alebo formálne inštitúcie?

Život s investorom je v podstate také malé podnikové manželstvo. Rozdiel je len v tom, že investora obvykle nezískavate navždy, ale len na pár rokov. Jeho cieľ je jasný – investovať svoj kapitál, pomôcť prípadnými skúsenosťami a kontaktmi a dosiahnuť maximálne zhodnotenie svojej investície.

Poznáme neformálnych investorov, ktorých nazývame aj podnikateľskými anjelmi (business angels). Sú to podnikatelia alebo známe osobnosti, ktoré vám požičajú peniaze na rozbeh podnikania. Ide o jednotlivcov s dostatkom voľných peňazí a výber podnikov, do ktorých investujú, sa zakladá skôr na osobných kontaktoch a preferenciách, než nejakej inej logike.

Formálni investori sú zasa inštitucionalizované fondy, ktoré investujú buď časť zdrojov z verejných financií, alebo sú ich všetky zdroje súkromné.

Vyberte si podľa typu svojho podniku

Investorov ešte môžeme rozdeliť podľa toho, aký je objem ich zvyčajne investovaného kapitálu. Tu poznáme štyri skupiny: prvou sú priatelia a rodina, ktorí vám môžu požičať len svoje úspory. Potom poznáme seed venture investorov, ktorí vedia poskytnúť financie aj do milióna eur. Najviac vám vedia zabezpečiť tradiční venture investori a private equity investory.

Venture investori investujú predovšetkým do startupov alebo podnikov v počiatočnej fáze svojej existencie, veľakrát ešte pred prvými výnosmi. Preferujú však vysoko rastové odvetvia, ako je napríklad high-tech, alternatívne zdroje energie alebo biomedicína. Za to si zvyčajne žiadajú menšinový podiel vo firme.

Private equity už radšej investujú do zabehnutých spoločností. Na odvetviach im až tak nezáleží, ale váš produkt alebo služba by už mali mať svoje miesto na trhu. Vyžadujú si väčšinový podiel vo firme, ale získate ich na dlhšiu dobu, ako venture investorov.

Na každom trhu je to inak

Investori sú obvykle pasívni, ale v prípade investovania venture kapitálu vám okrem neho môže investor poskytnúť aj rady, kontakty, finančné poradenstvo a iné formy pomoci.

Všetko vyššie spomenuté však platí iba na európskom podnikateľskom trhu. Venture kapitál sa tu vníma ako istá časť private equity investícií zameraná špeciálne na začínajúce podniky. Na americkom trhu sa zasa tieto dva typy považujú aj za dva samostatné druhy financovania.

Byť investorom môžete byť aj sami, hoci v malom. Či už ide o dlhopisy, cenné papiere alebo iný spôsob investovania. Možno budete prekvapení, ale jedným z nich je aj zberateľstvo mincí. To, ako na zbierku mincí, sa dozviete práve tu.