Ktorý podnik alebo podnikateľ by nepotreboval znížiť náklady, zvýšiť predaj a dosiahnuť väčší zisk. Práve s tým vám môžu pomôcť rôzne nástroje business inteligence, ktorá je teraz in – poďme sa spoločne pozrieť na praktické príklady ich využitia a to, ako ich viete uplatniť vo svojom podnikaní.
Zber správnych dát je najdôležitejší
Business intelligence je súhrnné označenie pre metódy, architektúry a softvéry, ktorých cieľom je získanie, spracovanie, analyzovanie a prezentovanie podnikateľských dát. Slúžia najmä na podporu rozhodovania a plánovania pri podnikaní. Možnosti ich využitia pri rozhodovaní sú tiež hlavným rozdielom oproti bežným informačným systémom.
Prvým nástrojom business inteligence sú ETL systémy (systémy na extrakciu, transformáciu a prenos dát), ktoré vám jednoducho zbierajú dáta do vášho systému. Patria sem voľne dostupné databázy, informácie z internetových stránok, výstupy z programov, ale aj účtovníctvo, firemné plány či výsledky ankiet. Po zbere údajov by mala nasledova ich transformácia, pri ktorej sa dáta rôznych formátov, tvarov a veľkostí normalizujú a filtrujú. Táto transformačná úroveň je pravdepodobne najdôležitejšou úrovňou business intelligence, pretože ak máte zlé informácie, zle sa rozhodnete.
Databázy by vám mali odpovedať na otázky
Druhým nástrojom sú EAI systémy, čiže systémy na integráciu aplikácií. Tieto systémy predstavujú efektívny spôsob práce viacerých nezávislých IT systémov a ich úlohou je spájať systémy a odstraňovať rozdielne systémové rozhrania. Patria sem teda programy, ktoré ku svojej práci potrebuje každá spoločnosť.
V business inteligence sa využívajú najmä multidimenzionálne databázy, ktoré majú viacrozmernú štruktúru, obsahujú opakujúce sa údaje a agregujú dáta. Zjednodušene povedané vám vedia odpovedať na otázky, ako napríklad aký bol priemerný mesačný obrat za jednotlivé predajne za určitý rok, alebo koľko zákazníkov platí kartou pri nákupe nad 50 eur, či koľko zákazníkov si tovar vyzdvihne osobne a koľkí si ho nechajú poslať poštou či kuriérom.
Na to, aby ste mohli business inteligence využívať naplno, potrebujete samozrejme zariadenia, na ktorých všetky programy pobežia rýchlo a správne. Práve preto odporúčame pozrieť si tento test notebookov, prípadne tieto recenzie na najlepšie mobily a vybrať zariadenie, ktoré vám bude najviac vyhovovať.
Zverejnite všetky údaje
Po získaní všetkých údajov ich, samozrejme, potrebujete odprezentovať. Najlepšie jednoduchou a zrozumiteľnou formou – a práve na to slúži ďalší nástroj business inteligence, intranet alebo EIS systémy.
Intranet je niečo ako firemný internet. Obsahuje všetko podstatné pre prácu zamestnancov. Môže byť oddelený od klasického internetu, alebo sa môže do neho dať prihlásiť pomocou internetovej stránky.
EIS systémy sa venujú podpore rozhodovania a slúžia pre top manažérov a vlastníkov spoločností. Pre nižší manažment existujú systémy MIS (Management Information System). Oba systémy používajú technológiu OLAP a zobrazujú získané analýzy.
Business inteligence je teda tvorená viacerými technológiami, postupmi a programami. Nemusíte ich však do svojho podnikania implementovať všetky – využívajte len tie, ktoré vám prinesú nové informácie. A všetko nové, čo pre svoj biznis potrebujete, určite nájdete aj na https://www.nakupnaporadna.sk/, kde nakúpite výhodne a to najlepšie, čo je práve v ponuke.